Skip to main content

Local Roundup: Results from Jan. 16

Published January 17. 2020 12:24PM

Tamaqua swept North Schuylkill in swimming action Thursday, while its boys basketball team defeated Pine Grove.

Northern Lehigh, Northwestern and Weatherly posted boys basketball wins, while the Palmerton girls and Pleasant Valley wrestling team were also victorious.

BOYS BASKETBALL

Northern Lehigh-Palisades

A strong second half helped Northern Lehigh rally for a 59-55 Colonial League win over Palisades.

Trailing by 12 points at the half, the Bulldogs (4-12; 3-8) outscored the Pirates 33-17 to earn the comeback victory.

Zach Moyer sparked the winners with 23 points, while Kole Richards and Carter Smith both finished with 11.

Palisades (7-7; 4-6) received a team-high 21 points from Liam Carey.

NORTHERN LEHIGH

Hammond 0-2-2-2, Richards 4-3-6-11, Olewine 1-0-0-3, D. Smith 4-0-1-9, Moyer 6-8-9-23, C. Smith 5-0-0-11, Marlatt 0-0-0-0, Repsher 0-0-0-0. TOTALS: 20-13-18-59.

PALISADES

Shoemaker 2-0-0-4, Carey 7-3-3-21, Yannett 0-0-0-0, Duke 2-3-4-9, Johnson 2-0-1-4, Fox 2-1-1-7, Yocum 0-1-2-1, Snyder 3-2-2-9, DeLabar 0-0-0-0. TOTALS: 18-10-13-55.

No. Lehigh 11 15 17 16 - 59

Palisades 21 17 9 8 - 55

Three-pointers: Northern Lehigh - Moyer 3, Olewine 1, D. Smith 1, C. Smith 1; Palisades - Carey 4, Duke 2, Fox 2, Snyder 1.

Northwestern-Notre Dame

Andres Garrido scored a career-high 22 points to help Northwestern post a 72-61 Colonial League victory over Notre Dame.

Garrido was one of five Tigers to score in double figures.

Nick Henry, Luke Hallman and Sean McCann all finished with 12 points for the winners (8-7; 5-6), while Deven Bollinger added 11.

The Crusaders (7-8; 6-5) received a team-high 17 points from Jared Jacobs.

NORTHWESTERN

Garrido 10-2-3-22, Henry 2-6-6-12, Hallman 5-1-4-12, McCann 4-0-0-12, Bollinger 3-4-5-11, Castrine 1-0-0-3, Pleban 0-0-0-0. TOTALS: 25-13-18-72.

NOTRE DAME

Jacobs 7-2-2-17, Campbell 5-2-3-13, Boyle 3-4-4-11, Rickert 2-1-2-6, Yurkowitch 3-0-0-6, Galle 1-0-0-3, Howlett 1-0-0-3, Rodgers 1-0-0-2, Darno 0-0-0-0. TOTALS: 23-9-11-61.

Northwestern 24 9 17 22 - 72

Notre Dame 10 13 13 25 - 61

Three-pointers: Northwestern - McCann 4, Henry 2, Hallman 1, Bollinger 1, Castrine 1; Notre Dame - Jacobs 1, Campbell 1, Boyle 1, Rickert 1, Galle 1, Howlett 1.

Palmerton-Wilson

Wilson held off Palmerton to gain a 69-59 Colonial League victory.

The Warriors (11-2; 7-2) received eight points from both Charbel Ghaleb and Derelle McKinney in the second quarter when they used a 20-11 frame to build a lead. Ghaleb finished with a team-high 18 points.

Kody Kratzer scored a game-high 25 points to pace the Blue Bombers (10-5; 7-4), while Justin Hosier added 18.

PALMERTON

Connell 1-2-2-4, Kratzer 8-8-12-25, White 1-0-0-2, King 0-0-0-0, Frank 0-0-0-0, Mooney 0-0-0-0, Christman 0-0-0-0, Kresge 0-0-0-0, Stuck 4-0-0-8, Hosier 5-6-7-18, Buck 1-0-1-2, Whitney 0-0-0-0. TOTALS: 20-16-22-59.

WILSON

Gibson 0-0-0-0, Sigue 0-0-0-0, Jones 0-0-0-0, Glovas 2-0-0-5, Ghaleb 6-3-4-18, McKinney 6-0-0-16, Stem 3-0-0-6, Buckley 0-0-0-0, Range 3-1-3-7, Kenny 0-0-0-0, Brown 7-3-6-17. TOTALS: 27-7-13-69.

Palmerton 14 11 19 15 - 59

Wilson 14 20 18 17 - 69

Three-pointers: Palmerton - Hosier 2, Kratzer 1; Wilson - McKinney 4, Ghaleb 3, Glovas 1.

Tamaqua-Pine Grove

Lucas Gregoire poured in a game-high 23 points to power Tamaqua to a 60-42 Schuylkill League victory over Pine Grove.

Brayden Knoblauch finished with 13 points for the Blue Raiders (12-3; 7-1), who now have a five-game winning streak. Nick Gregoire also chipped in with 11 points.

The Cardinals (8-7; 3-5) received 12 points from both Shea Morgan and Zakary Hlavaty.

TAMAQUA

Taras 0-0-0-0, Knoblauch 4-4-4-13, Bollentino 1-0-0-3, Milot 0-0-0-0, Boyle 3-0-0-7, Sherry 0-0-0-0, Weider 0-0-0-0, Smith 0-0-0-0, N. Gregoire 4-3-5-11, L. Gregoire 7-8-9-23, Stauffenberg 1-1-3-3. TOTALS: 20-16-21-60.

PINE GROVE

Lengle 0-0-0-0, Leininger 1-3-4-5, Boyer 1-0-1-2, Griffiths 0-1-2-1, Garrett 0-0-0-0, Morgan 4-2-2-12, Unger 0-0-1-0, Ibarra 1-0-0-2, Hindman 0-0-0-0, D. Geesey 1-0-0-2, Hlavaty 6-0-0-12, K. Geesey 3-0-0-6. TOTALS: 17-6-10-42.

Tamaqua 14 13 17 16 - 60

Pine Grove 10 9 11 12 - 42

Three-pointers: Tamaqua - Knoblauch 1, Bollentino 1, L. Gregoire 1; Pine Grove - Morgan 2.

Lourdes-Weatherly

Weatherly finished as strong as it started to earn a 63-49 Schuylkill League win over Lourdes.

Scotty Zoscin netted a game-high 27 points for the Wreckers (7-6; 2-5), who scored 20 points in both the first and fourth quarters. Antonio Colecio also finished with 10 points.

Tyler Novak paced the Red Raiders (2-12; 0-7) with 15 points.

LOURDES

Sandri 1-1-2-4, Feudale 1-0-0-2, DeManincor 3-3-4-10, Reiprish 1-0-0-2, Novak 6-2-4-15, Nguyen 0-0-0-0, Dobson 0-0-0-0, Keer 0-0-0-0, Reed 8-0-0-16. TOTALS: 20-6-10-49.

WEATHERLY

Colecio 5-0-0-10, E. Derr 1-3-4-5, Gerhart 2-1-2-6, Zoscin 11-4-4-27, Obert 1-0-0-2, Broskoskie 2-0-0-4, Willis 1-0-0-2, Tomkins 0-0-0-0, Solonoski 0-0-0-0, Lowman 3-0-1-7, Ray 0-0-0-0. TOTALS: 26-8-11-63.

Lourdes 13 14 12 10 - 49

Weatherly 20 17 6 20 - 63

Three-pointers: Lourdes - Sandri 1, DeManincor 1, Novak 1; Weatherly - Gerhart 1, Zoscin 1, Lowman 1.

Jim Thorpe-Pottsville

Jim Thorpe gained an early lead, but Pottsville stormed back and cruised to a 79-53 Schuylkill League victory.

Adam Laurer scored a team-high 18 points for the Olympians (4-11; 2-6), who led by four points after the opening quarter. Caiden Hurley added 14 points.

The Crimson Tide (12-3; 8-0) received a game-high 29 points from Mason Barnes, who also scored his 1,000th career point. Kevin Schenk tallied 19 points for the winners, who took control with a 28-7 second frame.

The two teams combined for 22 three-pointers, with each club collecting 11.

JIM THORPE

Gilliar 0-0-0-0, Condly 2-0-0-5, Warner 0-0-0-0, Richards 0-0-0-0, Hurley 5-0-0-14, Hendricks 0-0-0-0, Ivey 1-0-0-3, Adames 2-0-0-5, Lauer 7-0-0-18, McHugh 0-0-0-0, Bradley 0-0-0-0, Smith 1-2-2-4, Herron 2-0-2-4, Marykwas 0-0-0-0. TOTALS: 20-2-4-53.

POTTSVILLE

Schenk 9-1-2-21, Heimbaugh 1-0-0-3, Barnes 11-2-2-29, Yost 1-0-0-2, Sukeena 3-2-2-10, McCuller 2-0-0-4, Boris 0-0-0-0, Stanton 3-0-0-7, Snowell 1-0-0-2, Salata 0-1-2-1. TOTALS: 31-6-8-79.

Jim Thorpe 17 7 13 16 - 53

Pottsville 13 28 21 17 - 79

Three-pointers: Jim Thorpe - Hurley 4, Lauer 4, Condly 1, Ivey 1, Adames 1; Pottsville - Barnes 5, Sukeena 2, Schenk 2, Heimbaugh 1, Stanton 1.

GIRLS BASKETBALL

Palisades-Northern Lehigh

Palisades pulled away from Northern Lehigh to earn a 42-27 Colonial League victory.

Emma Niebell tallied a team-high 10 points for the Bulldogs (7-8; 5-6).

The Pirates (5-8; 3-7) were paced by Sydney Odle, who finished with 14 points.

PALISADES

Campbell 0-0-0-0, Williams 3-0-0-6, A. Stianson 3-0-0-7, Odle 7-0-1-14, Crum 0-0-0-0, L. Stianson 1-0-0-3, Amato 0-0-0-0, Marton 4-1-1-9, Meadows 1-0-0-3. TOTALS: 19-1-2-42.

NORTHERN LEHIGH

Wilk 2-2-2-6, Lear 0-0-0-0, Hoffner 0-0-0-0, Hoffman 2-0-0-4, Dougherty 0-0-0-0, Seier 2-1-2-5, Peters 0-0-0-0, Klimek 1-0-0-2, Niebell 2-4-6-10. TOTALS: 9-7-10-27.

Palisades 10 11 16 5 - 42

No. Lehigh 7 3 4 13 - 27

Three-pointers: Palisades - A. Stianson 1, L. Stianson 1, Meadows 1; No. Lehigh - Niebell 2.

Wilson-Palmerton

Palmerton used a big fourth quarter to gain a 46-41 comeback win over Wilson.

Bethie Morgan and Brianna Moore both scored 14 points to lead the Blue Bombers, who outscored their opponent 16-3 in the decisive final frame.

The Warriors (9-6; 5-5) received 12 points from both Ashley Errico and Almond Goodman.

Palmerton improved to 9-6 overall and 6-5 in the league.

WILSON

Al. Errico 3-0-2-7, As. Errico 3-4-8-12, Miller 0-0-0-0, Days 2-2-3-6, Heinemann 0-0-0-0, Goodman 4-3-5-12, Grant 0-0-0-0, Crozier 2-0-0-4. TOTALS: 14-9-18-41.

PALMERTON

Guedes 3-0-0-6, Papay 0-1-5-1, Cincilla 4-1-2-9, Recker 0-0-0-0, Nemeth 1-0-0-2, Morgan 5-4-8-14, Moore 7-0-0-14, Nothstein 0-0-0-0. TOTALS: 20-6-15-46.

Wilson 7 18 13 3 - 41

Palmerton 11 12 7 16 - 46

Three-pointers: Wilson - As. Errico 2, Al. Errico 1, Goodman 1; Palmerton - None.

WRESTLING

ACC-Pleasant Valley

Pleasant Valley took advantage of several forfeits to gain a 57-24 Eastern Pennsylvania Conference win over Allentown Central Catholic.

James Syracuse (152), Alexander Womack (160) and Robert Dominick (182) all had pins for the Bears (7-9).

Pleasant Valley 57,

Allentown Central Catholic 24

106 - Josh Griffith (PV) won by forfeit; 113 - Everett Lata (PV) won by forfeit; 120 - Logan Segeda (PV) won by forfeit; 126 - David Kriedler (ACC) pinned Thomas Lovito in 2:31; 132 - Tyler Fette (PV) won by forfeit; 138 - Attikos Clifford (ACC) pinned Jonathan Feldman in :30; 145 - Chirstopher Clifford (ACC) pinned Gentry Knapp in 4:55; 152 - James Syracuse (PV) pinned Mathias Nebiyou in 1:27; 160 - Alexander Womack (PV) pinned Colby Reyburn in 3:43; 170 - Luke Kuklis (ACC) won by forfeit; 182 - Robert Dominick (PV) pinned George Psarros in 3:22; 195 - Christopher Frable (PV) dec. Kevin Falcon, 5-3; 220 - Xander Higgins (PV) won by forfeit; 285 - Zachary Walters (PV) won by forfeit.

SWIMMING

North Schuylkill-Tamaqua

Tamaqua swept past North Schuylkill in a Schuylkill League meet.

Nathaniel Kovalchick (100 Fly, 200 Free) had two firsts as the Blue Raider boys registered a 99-45 victory. The winners also received firsts from Alexander Barron (200 IM), Zeno Zukovich (50 Free), Joey Lescavage (500 Free) and Brandon Long (100 Back).

In the girls meet, a 115-54 triumph by Tamaqua, Nicole Aguero-Ramirez (100 Free, 200 Free), Brianna Dumond (200 IM, 100 Back) and Madelyn Jones (500 Free, 100 Breast) all posted multiple win. The Raiders also received firsts from Logan Hartney (50 Free) and Ashley Jones (Diving).

GIRLS

Tamaqua 115, North Schuylkill 54

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Brianna Dumond, Madelyn Jones, Maura Walker, Nicole Aguero-Ramirez) 2:15.53; 200 Free - 1. Nicole Aguero-Ramirez (T) 2:17.81, 2. Mackenzie Menuchak (NS), 3. Olivia Brown (T); 200 IM - 1. Brianna Dumond (T) 2:38.81, 2. Maura Walker (T), 3. Jade Clews (NS); 50 Free - 1. Logan Hartney (T) 30.34, 2. Ally Frederick (T), 3. Grace Guenther (NS); Diving - 1. Ashley Jones (T) 159.90, 2. Mia Jones (T), 3. Hailey Toth (T); 100 Fly - 1. Sydney Stokes (NS) 1:44.40; 100 Free - 1. Nicole Aguero-Ramirez (T) 1:03.97, 2. Rylee Wenzel (T), 3. Ally Frederick (T); 500 Free - 1. Madelyn Jones (T) 6:23.91, 2. Mackenzie Menuchak (NS), 3. Logan Hartney (T); 200 Free Relay - 1. Tamaqua (Ally Frederick, Hailey Toth, Logan Hartney, Rylee Wenzel) 2:03.23; 100 Back - 1. Brianna Dumond (T) 1:13.22, 2. Megan Lavine (T), 3. Mia Jones (T); 100 Breast - 1. Madelyn Jones (T) 1:23.35, 2. Maura Walker (T), 3. Jade Clews (NS); 400 Free Relay - 1. Tamaqua (Nicole Aguero-Ramirez, Maura Walker, Madelyn Jones, Brianna Dumond) 4:42.05.

BOYS

Tamaqua 99, North Schuylkill 45

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Brandon Long, Alexander Barron, Nathaniel Kovalchick, Zeno Zukovich) 2:04.77; 200 Free - 1. Nathaniel Kovalchick (T) 2:18.40, 2. Ethan Amershek (T), 3. Alexander Nattress (T); 200 IM - 1. Alexander Barron (T) 2:36.69, 2. Joey Lescavage (T); 50 Free - 1. Zeno Zukovich (T) 25.64, 2. Mark Klitsch (NS), 3. Benjamin Hehn (T); Diving - 1. Josh Donmoyer (NS) 113.55; 100 Fly - 1. Nathaniel Kovalchick (T) 1:06.50; 100 Free - 1. Ryan Evert (NS) 54.34, 2. Zeno Zukovich (T), 3. Brandon Long (T); 500 Free - 1. Joey Lescavage (T) 6:24.19, 2. Brymel Antalosky (NS), 3. Luis Torres (NS); 200 Free Relay - 1. Tamaqua (Ethan Amershek, Nathaniel Kovalchick, Alexander Barron, Zeno Zukovich) 1:47.64; 100 Back - 1. Brandon Long (T) 1:08.95, 2. Alexander Barron (T), 3. Brymel Antalosky (NS); 100 Breast - 1. Ryan Evert (NS) 1:13.69, 2. Alexander Barron (T), 3. Ethan Amershek (T); 400 Free Relay - 1. Tamaqua (Joey Lescavage, Brandon Long, Alexander Nattress, Ethan Amershek) 4:28.83.

Classified Ads

Event Calendar

<<

February 2020

>>
SunMonTueWedThuFriSat
      

Upcoming Events

Twitter Feed