Skip to main content

Local Roundup: Results from Feb. 18

Published February 19. 2019 12:40PM

Allentown Central Catholic swept Tamaqua in a non-league swim meet on Monday.

The Blue Raiders received two firsts from Kayla Sherry (200 IM, 100 breaststroke) in the girls competition, which the Vikettes won by a 102-78 score. Tamaqua also gained a first from Sarah Maue in the 500 free.

In boys action, won by the Vikings 122-45, the Raiders’ Bill Frederick captured the diving competition, while Alexander Barron touched the wall first in the 100 breaststroke.

GIRLS

Allentown CC 102, Tamaqua 78

200 Medley Relay - 1. ACC (Emma Luchetti, Amanda Svetz, Grace Shucavage, Erin Chlebove) 2:02.29, 2. Tamaqua, 3. ACC; 200 Freestyle - 1. Grace Shucavage (ACC) 2:11.39, 2. Brianna Dumond (T), 3. Mairin Cunningham (ACC); 200 IM - 1. Kayla Sherry (T) 2:38.63, 2. Emeline Janis (ACC), 3. Alexandra Manley (ACC); 50 Freestyle - 1. Emma Luchetti (ACC) 27.33, 2. Erin Chlebove (ACC), 3. Nicole Aguero-Ramirez (T); Diving - 1. Jamilie Atiyeh (ACC) 257.45, 2. Ashley Jones (T), 3. Hailey Toth (T); 100 Butterfly - 1. Erin Chlebove (ACC) 1:10.34, 2. Caitlene Santos (ACC), 3. Maura Walker (T); 100 Freestyle - 1. Grace Shucavage (ACC) 58.66, 2. Amanda Svetz (ACC), 3. Nicole Aguero-Ramirez (T); 500 Freestyle - 1. Sarah Maue (T) 6:16.47, 2. Madelyn Jones (T), Logan Hartney (T); 200 Freestyle Relay - 1. ACC (Grace Shucavage, Mairin Cunningham, Emma Luchetti, Erin Chlebove) 1:49.63, 2. Tamaqua, 3. ACC; 100 Backstroke - 1. Amanda Svetz (ACC) 1:09.51, 2. Brianna Dumond (T), 3. Ciana Walkosak (ACC); 100 Breaststroke - 1. Kayla Sherry (T) 1:16.69, 2. Sarah Maue (T), 3. Emeline Janis (ACC); 400 Freestyle Relay - 1. Tamaqua (Nicole Aguero-Ramirez, Kayla Sherry, Sarah Maue, Brianna Dumond) 4:21.00, 2. ACC, 3. ACC.

BOYS

Allentown CC 122, Tamaqua 45

200 Medley Relay - 1. ACC (Nathan Harris, David Castano, Shane Shucavage, James Manley) 1:57.99, 2. ACC, 3. Tamaqua; 200 Freestyle - 1. Shane Shucavage (ACC) 2:17.18, 2. Nathaniel Kovalchick (T), 3. Eamon Cunningham (ACC); 200 IM - 1. Nathan Harris (ACC) 2:17.62, 2. David Castano (ACC), 3. Aaron Janis (ACC); 50 Freestyle - 1. Tomasz Zukowski (ACC) 25.55, 2. Bill Frederick (T), 3. John Cardiges (ACC); Diving - 1. Bill Frederick (T) 242.35, 2. Billy Shilko (T); 100 Butterfly - 1. James Manley (ACC) 1:08.57, 2. Gauge Hartney (T), 3. Luke Cardigas (ACC); 100 Freestyle - 1. Nathan Harris (ACC) 54.50, 2. Shane Shucavage (ACC), 3. Ryan Norris (ACC); 500 Freestyle - 1. Tomasz Zukowski (ACC) 6:11.96, 2. David Castano (ACC), 3. Aaron Janis (ACC); 200 Freestyle Relay - 1. ACC (Tomasz Zukowski, Eamon Cunningham, David Castano, Nathan Harris) 1:43.70, 2. ACC, 3. Tamaqua; 100 Backstroke - 1. James Manley (ACC) 1:11.08, 2. Nicholas Horn (ACC), 3. Nathaniel Kovalchick (T); 100 Breaststroke - 1. Alexander Barron (T) 1:20.10, 2. Eamon Cunningham (ACC), 3. Ryan Norris (ACC); 400 Freestyle Relay - 1. ACC (Shane Shucavage, Nicholas Horn, James Manley, Tomasz Zukowski) 4:09.86, 2. ACC, 3. Tamaqua.

Classified Ads

Event Calendar

<<

July 2019

>>
SunMonTueWedThuFriSat
 
   

Upcoming Events

Twitter Feed