Skip to main content

Area players named to D-11 volleyball all-star teams

Published November 13. 2019 01:12PM

A number of area volleyball players have been named to their respective District 11 all-star teams.

Each class selects its all-stars in different ways, some by naming first teams, second teams, etc. while others just announce an all-star list.

Panther Valley had four players selected to the Class 2A list. Seniors Jenna Dubosky and Olivia Dacey, and juniors Erika Dubosky and Alexis Cooper all gained recognition. In addition to PV, Jim Thorpe had juniors Abbey McGinley and Brandy Montemuro make the 2A squad.

Marian was represented on the 1A all-star team by four players. Junior Alivia Karchner received First Team honors, while seniors Macie Mazalusky and Lacey Blasko, and sophomore Ashlyn Klitsch made the Second Team.

Lehighton’s duo of junior Sophia Salerno and sophomore Alyssa Frey were both named to the Class 3A Third Team.

In Class 4A, Pleasant Valley senior Cameron Caffrey was an Honorable Mention selection.

Below is a list of all the district all-stars, as selected by each Class.

DISTRICT 11 VOLLEYBALL ALL-STARS

Class 1A

First Team

Alivia Karchner, junior, Marian; Allison Clarke, senior, Nativity; Emily Lawrence, senior, Mahanoy Area; Samantha Heenan, junior, Nativity; Kierstyn Strausse, senior, Nativity; Payton Martin, senior, Mahanoy Area.

Second Team

Livia Lieberman, junior, Nativity; Caitlin Honus, senior, Mahanoy Area; Kaitlyn Zamantauski, junior, Nativity; Macie Mazalusky, senior, Marian; Ashlyn Klitsch, sophomore, Marian; Lacey Blasko, senior, Marian.

Class 2A

Jim Thorpe - Brandy Montemuro, Abigail McGinley

Notre Dame - Mary McFarland, Jordan Appleton

Panther Valley - Jenna Dubosky, Olivia Dacey, Erika Dubosky, Alexis Cooper

Pine Grove - Megan Wolfe, Maura Lehman

Class 3A

First Team

Monica Vargo, junior, Central Catholic; Kyleigh Brown, junior, Bethlehem Catholic; Cortney Kylish, senior, Southern Lehigh; MacKenzy Ruggiero, sophomore, Bethlehem Catholic; Sydney Giamialis, senior, Central Catholic; Mackenzie Feight, senior, Southern Lehigh; Margaret McGuire, senior, Central Catholic.

Second Team

Ava Graspy, senior, Central Catholic; Amelia Painter, senior, Pottsville; Myah Conway, junior, Blue Mountain; Brooke Adams, junior, Southern Lehigh; Rachel Bachert, senior, Blue Mountain; Alexandra Bosco, senior, Saucon Valley; Mary Rose Janny, senior, Central Catholic.

Third Team

Jules Plachko, sophomore, Pottsville; Brianna West, junior, Southern Lehigh; Cheyenne Stein, senior, Blue Mountain; Alyssa Frey, sophomore, Lehighton; Jocelyn Marshall, junior, Blue Mountain; Sophia Salerno, junior, Lehighton; Lauren Gayanova, senior, Saucon Valley.

Class 4A

MVP

Macy Van Den Elzen, senior, Emmaus

First Team

Amber Resendez, senior, Parkland; Leah Brunnabend, junior, Parkland; Ashley Houchens, senior, Liberty; Brynn Dreisbach, sophomore, Parkland; Jamie Byrne, senior, Liberty; Jaya Bhagat, junior, Emmaus.

Second Team

Jenna Deegan, junior, Easton; Lauren Ceh, senior, Parkland; Brooke Rockovits, senior, Northampton; Maddie Orth, junior, Nazareth; Grace Grandinetti, senior, Freedom; Sydney Heffner, senior, Northampton.

Honorable Mention

Cameron Caffrey, senior, Pleasant Valley; Olivia Heyward, senior, Stroudsburg; Jackie Malitzki, junior, Parkland; Kelsie Baus, senior, Emmaus; Brenna Ortwein, junior, Freedom; Cassidy Davis, sophomore, Easton; Liz Flynn, junior, Liberty; Megan Holland, sophomore, Nazareth.

Classified Ads

Event Calendar

<<

December 2019

>>
SunMonTueWedThuFriSat
    

Upcoming Events

Twitter Feed